فروشگاه‌های زنجیره‌ای مسیری هموار برای افزایش اشتغالزایی
12 شهریور 1401
بازدید 5322

فروشگاه‌های زنجیره ای این روزها بخشی جدا نشدنی از زندگی شهری شده‌اند. حالا بیشتر مردم از مزایای این فروشگاه‌ها باخبرند و ترجیح می‌دهند با توجه به گرفتاری‌های زندگی شهری ضمن خرید از این فروشگاه‌ها در وقت و زمان خود صرفه‌جویی کنند. اما این همه آن مسیری نیست که فروشگاه‌های زنجیره‌ای طی کرده‌اند.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای علاوه بر آنکه نقشی اساسی در تعیین قیمت کالاها و خدمات ایفا می‌کنند و پلی برای توسعه صنعت خرده فروشی کشور به شمار ‌می‌روند، نقش گسترده‌ای در ایجاد اشتغال و توسعه مشاغل در فضای اقتصادی کشور دارند.

می‌توان گفت تأثیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر اشتغالزایی به شکل باورنکردنی و غیر قابل انکاری مثبت است و این مطلبی است که علاوه بر مردم و خریداران این فروشگاه‌ها از سوی فعالان و صاحبنظران اقتصادی کشور نیز مورد تأکید قرار دارد.

ایجاد فرصت‌های متنوع
یکی از بزرگترین مزایای فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرها به وجود آوردن فرصت‌های شغلی متنوع و متعدد است. در اصل فرصت‌های شغلی موجود در یک فروشگاه زنجیره‌ای طیف وسیعی از نیازهای افراد برای کار را پوشش می‌دهد. به طوری که افراد مختلف دارای تخصص‌های مختلف و با سطح سواد و کارایی متنوع می‌توانند در فروشگاه‌های زنجیره‌ای استخدام شوند.

مشاغل مرتبط
نباید فراموش کنیم که فروشگاه‌های زنجیره‌ای طیف گسترده‌ای از کالاها را پوشش می‌دهند، بنابراین تعداد زیادی نیروی متخصص در این فروشگاه‌ها مورد نیاز است و به همین دلیل اشتغال‌زایی بسیار ملموس است.
در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، نیروهای زیادی، منابع انسانی، حسابداری، در بخش‌های نظافت، بازاریابی، تماس با مشتریان، پیک‌های موتوری، راهنمایان مشتری، مشغول به کارند. همچنین افرادی برای جمع‌آوری سبدهای خرید از فروشگاه، قرار دادن محصولات در قفسه، مدیریت فروشگاه، کارمندان ادارای و غیره… به شکل مستقیم در این فروشگاه‌ها مشغول به کارند.

اشتغالزایی غیر مستقیم
اشتغال‌زایی در فروشگاه زنجیره‌ای را نمی‌توان به یک زمینه یا تخصص خاص محدود کرد؛ زیرا به دلیل خرید فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حجم زیاد از برندها، کارخانجات صنایع غذایی و فرآوری داخلی، کشاورزان و دامداران، فعالیت این فروشگاه‌ها به تولید ملی کمک زیادی می‌کند و موجب می‌شود که افراد زیادی به‌صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار شوند.

بخش امنیت
با این تفاسیر نباید فراموش کنیم که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای حجم انبوهی از کالاها وجود دارد و این امر می‌تواند گاهی از اوقات زمینه‌ساز سرقت شود. به همین دلیل می‌توان تأثیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر اشتغال‌زایی و درحوزه امنیت کاملاً مشاهده کرد.
از فرصت‌های شغلی متعدد در این زمینه می‌توان به نیروهای حراستی، نگهبانان اشاره کرد. همچنین فروشگاه‌های زنجیره‌ای در زمینه نصب دوربین‌های مداربسته، کیت‌های دزدگیر و مواردی از این دست، می‌توانند افراد زیادی را استخدام کنند.

اشتغالزایی آنلاین
جنبه دیگر اشتغال‌زایی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروش آنلاین و به عبارت بهتر تجارت الکترونیک است. از آنجایی که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به فروش آنلاین و تجارت الکترونیک روی آورده‌اند، تأثیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر اشتغال‌زایی در این بخش بسیار محسوس است.
این فروشگاه‌ها علاوه بر اینکه برای راه‌اندازی سایت و اپلیکیشن به طراحان و متخصصین این امر نیاز دارند، باید کارمندانی را برای بخش آی تی استخدام کرد که وظیفه به روز کردن سایت و نگهداری از آن را برعهده داشته باشند. همچنین سایت‌ها و اپلیکیشن‌های این فروشگاه‌ها به طراحان گرافیست، افراد فعال در زمینه سئو، تولید محتوا و مواردی از این دست نیاز دارند. به همین دلیل می‌توان گفت که در بخش آی تی فرصت‌های شغلی فراوانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد که تخصص‌ها و مهارت‌های زیادی را پوشش می‌دهد. مسئولیت‌ها در این بخش علاوه بر موارد گفته شده ممکن است؛ شامل پشتیبانی سخت‌افزاری، پشتیبانی نرم‌افزاری، بخش موبایل، پیام‌رسانی، دیتا اینتری و سرور نیز باشد.

https://asre-eghtesad.com/?p=86115